Cena za NS (vč. DPH)
Cena za NS (vč. DPH)
Cena za hodinu (vč. DPH)
Vietnamština je původním jazykem Vietů, kteří žijí převážně ve Vietnamu. Několik milionů dalších Vietnamců pak žije v zahraničí, což v České republice velmi dobře známe. Prakticky v každém obchodu a na každé úrovni do české komunity pronikli Vietnamci. Vietnamština je austroasijský jazyk, píše se latinkou a mnoho slov pochází z blízké Číny.
Vietnamské písmo se zapisovalo pomocí čínských i vietnamských znaků. Bylo však rozdílné pro vzdělanou vrstvu a obyčejné obyvatelstvo. Tím vzniklo značné kulturní a sociální oddělení různých vrstev. Po kolonizaci ze strany Francie došlo k zavádění latinky. Podpořil ji i Vietnamský král, který chtěl rozšířit vzdělanost do všech vrstev obyvatelstva. Poslední změny pak nastaly v období válek v 50. a 60. letech, kdy zůstala pouze latinka.
Vietnamština je analytickým jazykem, nemá morfologii a mluvnické kategorie se označují pomocí vložených slov a syntaxí. Má poměrně pevnou větnou strukturu. Velice nepřehledný je systém zájmen, která se liší podle příbuznosti, vztahu a úctě k jiným osobám. Vietnamci dodržují rodinné tradice a mají velký respekt ke starším lidem.
Abeceda má 29 písmen, které se ovšem spojují a tvoří tak polohlásky, dvojhlásky a další intonační prvky, které jsou pak těžce sluchově rozeznatelné. Jako melodický jazyk má vietnamština 6 tónů. Vietnamská jména jsou tvořena ze 3 částí – příjmení, druhé jméno a rodné jméno.
Překlady vietnamštiny jsou na denním pořádku, protože vietnamská komunita se stále rozrůstá. První generace ještě používala výhradně vietnamštinu. Ale nová generace si hravě poradila s češtinou a stala se základem jazykové kultury obou národů.
WhatsApp us