Cena za NS (vč. DPH)
Cena za NS (vč. DPH)
Cena za hodinu (vč. DPH)
Ukrajinština se zastarale také nazývá rusínština. Je slovanským jazykem a patří do indoevropské skupiny jazyků. Velmi podobná je slovenštině, polštině a nejvíc běloruštině. Na většině území se mluví ukrajinsky, ale sever země a Krym používají převážně ruský jazyk. Zajímavostí je smíšený jazyk – s ukrajinskou gramatikou a ruskými slovy nazvaný suržyk.
Významným historickým i jazykovým zlomem byla pro ukrajinštinu v 10. století Kyjevská Rus. Vzdělanost byla šířena prostřednictvím náboženství – tedy křesťanství a církevní slovanština se stala spisovným jazykem. Později se začala nazývat maloruštinou. V 19. a 20. století totiž převládal názor, že ukrajinština je pouze ruským nářečím.
Ukrajinština používá cyrilici, což ji sbližuje s ruštinou. V roce 1989 byl schválen zákon o jazyku, který platí dodnes. Například ukrajinština je jazykem oficiálním, ale identifikační průkazy mohou mít i druhý jazyk – ruštinu. V roce 1997 pak byla role ukrajinštiny jako oficiálního jazyka uvedena v Ústavě.
Ale ruština začala na Ukrajině převládat. V roce 2004 byl zvolen prezidentem Viktor Juščenko, který musel stanovit linii jazykové politiky státu. Ruských periodik bylo totiž vydáváno kolem 64 % a převažovaly tak značně nad ukrajinskými. Také porovnání obyvatelstva a jazyka, je zvláštní. K ukrajinské národnosti se hlásí 77,8 % obyvatel, ale k ukrajinštině jen 67,5 %. Proto doposud bojuje ukrajinština s vlastním rozšířením a vlivem ruštiny.
Překlady ukrajinštiny bývají velmi častými překlady cizích jazyků. V Čechách žije velká ukrajinská komunita, která dokáže velice přesně překládat do češtiny, protože zde mnozí Ukrajinci také studovali.
№ п.п. Буква Название IPA
1 А а а /ɑ/ /ɑ/, /ɐ/
2 Б б бе /bɛ/ /b/
3 В в ве /ʋɛ/ /ʋ//w/, /ʍ/, /u̯/
4 Г г ге /ɦɛ/ /ɦ/
5 Ґ ґ ґе /gɛ/ /g/
6 Д д де /dɛ/ /d/
7 Е е е /ɛ/ /ɛ/, /e/
8 Є є є /jɛ/ /jе/, /ʲе/
9 Ж ж же /ʒɛ/ /ʒ/
10 З з зе /zɛ/ /z/
11 И и и /ɪ/ /ɪ/
12 І і і /i/ /i/
13 Ї ї ї /ji/ /ji/, /jɪ/[6]
14 Й й йот /jɔt/ /j/, /i̯/
15 К к ка /kɑ/ /k/
16 Л л ел /ɛl/ /l/
17 М м ем /ɛm/ /m/
18 Н н ен /ɛn/ /n/
19 О о о /ɔ/ /ɔ/, /o/
20 П п пе /pɛ/ /p/
21 Р р ер /ɛr/ /r/
22 С с ес /ɛs/ /s/
23 Т т те /tɛ/ /t/
24 У у у /u/ /u/, /ʊ/
25 Ф ф еф /ɛf/ /f/
26 Х х ха /xɑ/ /x/
27 Ц ц це /t͡sɛ/ /t͡s/
28 Ч ч че /t͡ʃɛ/ /t͡ʃ/
29 Ш ш ша /ʃɑ/ /ʃ/
30 Щ щ ща /ʃt͡ʃɑ/ /ʃt͡ʃ/
31 Ь ь знак м’якшення /znɑk mjɐˈkʃɛnʲ:ɑ / /ʲ/
32 Ю ю ю /ju/ /jʊ/, /ʲʊ/
33 Я я я /ja/ /jɐ/, /ʲɐ/
WhatsApp us