Překlady z/do slovenštiny

  • Překlad textu od 140 Kč (170 Kč)

    Cena za NS (vč. DPH)

  • Korektura textu od 80 Kč (97 Kč)

    Cena za NS (vč. DPH)

  • Tlumočení od 500 Kč (610)

    Cena za hodinu (vč. DPH)

Nezávazná kalkulace

Stačí vyplnit krátký formulář a přesně vám spočítáme
jaká je cena překladu od nás

Překládejte s odborníky, kteří Vám rozumí a vyhotoví překlad k Vaší spokojenosti

Nám nejbližší a srozumitelný jazyk je stále úředním jazykem i v České republice. Čeština i slovenština se vzájemně ovlivňovaly a ovlivňují, protože mají společnou nejen intelektuální, ale i politickou historii. Pokud nebudeme brát v úvahu některá odlišná slova, má slovenština oproti češtině o něco jednodušší gramatiku i pravopis – nepoužívají se přechodníky a nerozlišují se rody v množném čísle.

Až v roce 1995 dostala slovenština podobu zákona, který upřednostňuje slovenský jazyk jako národní, ale dává možnost používat jazyky také menšinám. Jisté rozpory se objevují mezi Slováky a Maďary na jejich společných hranicích, kde občas používají pouze maďarštinu.

Spisovnou slovenštinu má právo kodifikovat pouze Jazykovědný ústav Ľudovíta Štúra Slovenské akademie věd. Jejich doporučení jsou závazná pro užití slovenského jazyka na Slovensku.

Nejstarší slovenská literatura se objevuje v období Velkomoravské říše. Dnes má slovenština tři základní dialekty – západoslovenský (podobný moravskému dialektu), východoslovenský (podobný polštině) a středoslovenský (několik znaků podobných jihoslovanským jazykům).

Slovenština se liší od češtiny (kromě některých slov) hláskami ä, dz, dž, ľ, ŕ, ĺ a čeština má zase ř, ě, ů. Slovenština také používá dvojhlásky, je znělejší, má silnější intonaci, šest pádů, pravidelnější gramatiku a jiné vzory skloňování a koncovky.

Překlady slovenštiny by měly být lehké, ale příbuznost jazyků mnohdy plete různá slova a je třeba být opatrný na záměnu.   

Vzorový překlad:

Louskáček na vlašské ořechy je vyroben poctivě s láskou z tvrdého bukového dřeva. Náš pan stolař si s louskáčkem dal opravdu záležet.  Už se Vám nikdy nestane, že ořech klasickými kleštěmi úplně rozdrtíte. Tlak vyvíjíte postupně a máte nad ním kontrolu. A hlavně vás po chvíli nebudou bolet ruce únavou. Po použití jej nemusíte ani schovávat do šuplíku. Louskáček totiž může posloužit i jako originální dekorace. Stačí jej položit na parapet a pokaždé, když se na něj podíváte, tak vám vykouzlí úsměv na tváři.

Naši předkové si kuchyni bez dřevěného náčiní nedovedli představit. Bukové dřevo a výrobky z něj se opět vrací do módy. Díky svým přirozeným vlastnostem, především svou zdravotní nezávadností, dlouhou životností a jedinečným přírodním vzhledem si ji zamilujete. Své místo si louskáček ve tvaru hříbku najde v každé kuchyni.

 

—-

 

Luskáčik na vlašské orechy je vyrobený poctivo s láskou z tvrdého bukového dreva. Náš pán stolár si pri výrobe luskáčika dal naozaj záležať. Už sa Vám nikdy nestane, že orech klasickými kliešťami úplne rozdrvíte. Tlak vyvíjate postupne a máte nad ním kontrolu. A hlavne vás po chvíli nebudú bolieť ruky únavou. Po použití ho nemusíte ani schovávať do kuchynskej zásuvky. Luskáčik totiž môže poslúžiť aj ako originálna dekorácia. Stačí ho položiť na parapet a zakaždým, keď sa na neho pozriete vám vyčarí úsmev na tvári.

 

Naši predkovia si kuchyňu bez dreveného náčinia nevedeli predstaviť. Bukové drevo a výrobky z neho sa opäť vracajú do módy. Vďaka svojim prirodzeným vlastnostiam, predovšetkým svojou zdravotnou nezávadnosťou, dlhou životnosťou a jedinečným prírodným vzhľadom si ich zamilujete. Svoje miesto si luskáčik v tvare hríbika nájde v každej kuchyni.