Překlady z/do estonštiny

  • Překlad textu od 500 Kč (651 Kč)

    Cena za NS (vč. DPH)

  • Korektura textu od 190 Kč (230 Kč)

    Cena za NS (vč. DPH)

  • Tlumočení od 1500 Kč

    Cena za hodinu (vč. DPH)

Nezávazná kalkulace

Stačí vyplnit krátký formulář a přesně vám spočítáme
jaká je cena překladu od nás

Překládejte s odborníky, kteří Vám rozumí a vyhotoví překlad k Vaší spokojenosti

Eesti keel znamená estonský jazyk. Estonština patří do skupiny ugrofinských jazyků. Má společný základ s finštinou, ale není příbuzná s indoevropskými jazyky sousedních zemí – ruštinou, švédštinou a lotyštinou.

Zajímavostí estonštiny je délka hlásek, kdy rozeznáváme – krátké, dlouhé a předlouhé. Estonský jazyk je ovlivněn 7 stoletími nadvlády Dánů, Poláků, Rusů a Švédů. Základní estonské slovníky byly proto sestaveny v němčině a latině.

První zmínka o estonštině se datuje do 8. století a pojí ji romantický a záhadný název Taraconta. Zřejmě se jedná o název Estonska spojovaný s největším ostrovem Saaremaa v díle Aethicuse Istera – Cosmographia. Další zmínky o Estonsku jsou spojené s křižáckými výpravami německých a skandinávských rytířů v knize Heinrici Chronicon Livoniae.

Od 18. století o status spisovné estonštiny bojovala dvě nářečí – jižní z okolí Tartu a severní z Tallinu. V roce 1739 byl vydán první estonský překlad Bible v severní estonštině, která se stala úředním jazykem.

První estonskou gramatiku vydal Karl August Hermann v roce 1884. Ale první normativní slovník estonštiny se objevil až v roce 1918. Estonsko bylo anektováno SSSR po roce 1945. Samostatnost získalo v roce 1991. Překlady estonštiny jsou díky zachování latinské abecedy a fonetické výslovnosti při tlumočení poměrně přesné.