Cena za NS (vč. DPH)
Cena za NS (vč. DPH)
Cena za hodinu (vč. DPH)
Pro Evropana se zdá nepochopitelné, že si jednotliví mluvčí Čínštiny nemusejí rozumět. Čínština patří do sinotibetské skupiny jazyků a ty vytvořily za řadu století několik velice odlišných dialektů. Tak odlišných, že si jejich nositelé musejí vysvětlovat smysl vět písemně.
Čínština je velice rozšířená a používá ji více než 1,3 miliardy lidí. Nejpočetnější jsou severočínské dialekty (téměř miliarda mluvčích), ale dialektem Wu mluví až 80 milionů lidí a důležitou jazykovou skupinou je kantonština. Za nejdůležitější nositele jazyka se považují Chanové.
Standardní čínština je založena na pekingském nářečí. Tento vliv je zákonitý, protože vliv centralismu se projevuje nejen v politické, ale také kulturní oblasti. Standardní čínština je úředním jazykem v Čínské lidové republice, na Tchaj-wanu a v Singapuru. A je také úředním jazykem OSN.
Výhodou standardní čínštiny je zápis do čínských znaků nazývaných logogramy, kterým rozumějí také ostatní dialekty. Z hlediska fonetiky se čínština považuje za severní dialektickou skupinu – takzvanou mandarínštinu. Čínština vznikla jako sloučení několika jazyků.
Spisovný jazyk se nazývá paj-chua. Ač se různé dialekty liší, právě spisovná čínština sjednocuje pochopení jednotlivých skupin a jejich porozumění. Čínština není flektivní jazyk jako čeština, slova nemění tvar, ale liší se slovosledem a gramatikou. V Čínštině byl zaveden pojem morfén, což se kryje s pojmem slabika, který je základem slov a je nedělitelná. Spojuje význam i výraz. Na intonaci pak záleží její význam. Proto se nám zdá čínština tak zpěvná.
Překlady čínštiny a především tlumočení jsou velice komplikované. Nejčastěji se používá termín mandarínská čínština, která je nejrozšířenější a tedy nejčastěji překládaná. Výhodou čínštiny je fakt, že Číňané běžně hovoří anglicky a často je proto k mezipřekladu využívána jako zprostředkovatelský jazyk angličtina.
WhatsApp us